Het korte antwoord

Masturberen als vrouw doet u zoals het voor u lekker voelt, en u mag er de tijd voor nemen. Begin rustig met strelen, bij uw dijen en uw schaamlippen, en ga dan pas naar het topje van uw clitoris. Wissel van tempo en druk, en blijf bij wat werkt. Een speeltje kan helpen, zoals de Mimi Soft Edition met zijn brede, zachte kopje. Meer keus vindt u bij onze uitwendige speeltjes.

  • Een warm bad en een deur op slot doen meer dan u denkt.
  • Is het topje te gevoelig, streel dan ernaast.
  • Na de overgang duurt opwinden vaak langer, en met glijmiddel gaat het zachter.
  • Klaarkomen hoeft niet. Het mag wel.

Loopt u ergens tegenaan? Probeer onze probleemoplosser.

De beste minnaar die u ooit zult hebben, woont al uw hele leven bij u in.

Masturberen is een woord dat menigeen nog altijd liever niet hardop zegt. Toch doen veel vrouwen het, met en zonder relatie. De huisartsen noemen het op hun eigen site nuchter ‘seks met jezelf’.

U leert er bovendien uw lichaam mee kennen, en wie weet wat ze fijn vindt, geniet meer. Alleen en samen. Ook als dat lichaam tegenwoordig wat anders reageert dan vroeger.

Inhoudsopgave

Wat is masturberen?

Masturberen is seks met uzelf: u raakt uw lichaam aan op een manier die lekker voelt, met uw vingers of met een speeltje. Andere woorden zijn zelfbevrediging en soloseks.

In Zweden vonden ze dat vrouwen er een eigen woord voor verdienden. Het gangbare woord klonk naar mannen, het nette naar de spreekkamer. Een Zweedse vereniging voor seksuele voorlichting schreef een wedstrijd uit, er kwamen meer dan twaalfhonderd reacties met voorstellen binnen en het publiek mocht stemmen. Het werd klittra: van clitoris en glitter. Zo staat de clitoris tenminste vooraan, waar hij hoort.

In het Nederlands hebben we nog altijd geen mooi woord. Iemand een idee?

Uw clitoris is groter dan u denkt

Wat u ziet, is maar het topje. Het zit boven de binnenste schaamlippen en is ongeveer zo groot als een erwt. De rest van de clitoris zit vanbinnen: twee delen die er een beetje uitzien als vleugels, en twee die dikker worden als u opgewonden raakt, een soort kussentjes. Daarom kan strelen naast het topje, over de schaamlippen of bij de ingang van de vagina ook heerlijk zijn.

Veel vrouwen kennen hun eigen vulva eigenlijk niet zo goed. Daar bestaat een mooie oefening voor, en die is minder gek dan hij klinkt. U pakt een passpiegel, een handspiegeltje en een stoel. Eerst bekijkt u uzelf staand. Dan gaat u zitten, met de benen uit elkaar en het spiegeltje ertussen, en noemt u minstens drie dingen die u er mooi of fijn aan vindt. (Ja, echt.) Daarna raakt u alles aan, van de binnenkant van uw dijen tot de ingang van uw vagina, en let u op wat prettig voelt.

Zo begint u: warmte, tijd en een deur op slot

Masturberen gaat het best als u ontspannen bent en niemand u kan storen. Dus de telefoon op stil en het lekker warm, onder de deken of na een warm bad. Smeer uzelf rustig in met een lotion of een massageolie. Hoe ouder we worden, hoe vaker de opwinding via aanraken komt in plaats van via beelden of fantasie, dus neem daar de tijd voor.

Begin op plekken die niet meteen voor de hand liggen: uw nek, uw borsten, de binnenkant van uw dijen. Pas daarna uw schaamlippen en uw clitoris. Probeer sneller en langzamer, harder en zachter, met een vinger of met twee. Wordt u vochtig, streel dan met dat vocht over uw schaamlippen en clitoris, dat kan extra lekker zijn. Vindt u iets fijn, ga er dan langer mee door.

En wat vandaag heerlijk is, doet morgen misschien niks. Dat is heel normaal. Elke vrouw is anders, en elke avond ook.

Technieken: rondjes, een vlakke hand en een laagje stof

Er is geen goede of foute manier. Toch helpt het om een paar technieken te kennen, al was het maar om eens iets anders te doen dan altijd hetzelfde rondje.

TechniekZo doet u hetFijn als
RondjesKleine cirkels op het topje van de clitoris, of er vlak naast, met een of twee vingers.U rustig wilt beginnen.
Langs de zijkantOp en neer langs een kant van de clitoris in plaats van er recht bovenop.Het topje erg gevoelig is.
De vlakke handUw hele hand op de vulva, en dan rustig drukken en wrijven.Een brede aanraking prettiger voelt dan een puntje.
Binnen en buitenEen vinger of speeltje in de vagina, en de andere hand bij de clitoris.U het voller wilt voelen.
De doucheEen zachte straal warm water op of naast het topje.U er toch al onder staat.
Een laagje stofEen laken, uw slipje of een zijden sjaal tussen speeltje en huid.Een speeltje te fel voelt, ook op de laagste stand.

Dat laatste heet tegenwoordig wrapping, en veel vrouwen zweren erbij. Een ervaring die we lazen: ‘Ik gebruik een vibrator altijd met minimaal één laken ertussen. Het verzacht de stimulatie en voelt natuurlijker aan.’

En dan het tempo. Begin langzaam en voer het op, maar tussendoor even vertragen kan juist opwindend zijn. Voelt iets goed, verander dan niets. Vlak voor de top afremmen en daarna opnieuw opbouwen heet edging. Komt er geen orgasme? Dan maar een keer niet. Lukt het al langere tijd niet, kijk dan eens bij moeilijk klaarkomen.

Het hoofd doet mee

Opwinding begint lang niet altijd tussen de benen. Denk terug aan een keer dat het heerlijk was, of bedenk een scène die u nooit hardop zou vertellen. In een fantasie mag alles, en niemand hoeft het te weten.

Komt er niets bij u op, laat u dan op weg helpen door een van onze favoriete erotische boeken, of lees waar andere vrouwen van dromen in de fantasieën van vrouwen. Grote kans dat u zich ergens in herkent.

De Je Joue Mimi Soft Edition, een kleine oplegvibrator met breed kopje, op marmer

Welke speeltjes helpen?

Daniela Ullrich, die in Oostenrijk een podcast over de overgang maakt, kreeg voor haar achttiende verjaardag een vibrator van haar vriendinnen. Goudkleurig, en hij heette Goldfinger. Het was als grap bedoeld, en toch wilde er daarna niemand over praten. Zulke vriendinnen gunnen we iedereen. Wie ze niet had, mag zichzelf alsnog trakteren.

Om te beginnen raden wij een kleine oplegvibrator met een breed kopje aan, zoals de Mimi. Het kopje ligt vlak tegen de huid, zodat u de trillingen over een groter stuk voelt. Hij is volledig waterdicht en mag dus mee in bad. Zin in iets anders? Een luchtdrukvibrator werkt met pulsaties in plaats van trillingen. Emma, die voor ons vrijwel alle luchtdrukstimulators testte, over de Rock Star: ‘De knopjes zitten op de plek waar ze moeten zitten. Relatief stil en krachtig.’

Dunne muren, of een partner die al slaapt? De Aludra is van zachte siliconen en u hoort hem nauwelijks. Birgit: ‘Als ik de Aludra aanzet hoor ik verrassend weinig.’ Wie meer kracht nodig heeft, pakt een wandmassager. De Bordeaux heeft een display waarop u ziet in welke stand u zit, en begint heel zacht. De Europe Magic Wand bleef in onze test de krachtigste, al maakt hij hoorbaar geluid en is hij eerder functioneel dan mooi.

Wij zetten de beste stimulators ook naast elkaar, net als onze favoriete vibrators voor na uw vijftigste. Voor de G-spot, vanbinnen, is er weer een ander soort vibrator.

Ik kom alleen nog klaar met een harde straal of een sterk speeltje

Is dat erg? Alleen als u het zelf zo voelt. Met de jaren worden de reacties vaak trager en minder fel, en dan is een krachtig speeltje geen luxe. Van een vibrator merken de meeste vrouwen nooit iets vervelends: ruim zeven op de tien hadden er nog nooit klachten van aan hun vulva of vagina.

Wilt u toch weer gevoeliger worden voor zachte aanraking, probeer dan een paar weken een andere route. Begin met uw handen en wat glijmiddel, en neem de tijd. Zet het speeltje een stand lager of houd het net naast het topje. Bewaar de harde straal voor het toetje, niet voor het voorgerecht. Baat het niet, dan schaadt het niet.

Wil uw partner meedoen, neem het speeltje dan gewoon mee in bed. Weinig vrouwen komen klaar van alleen een penis in de vagina, dus iets extra's bij de clitoris is eerder regel dan uitzondering. Een stimulator kunt u prima samen gebruiken.

Sfeerbeeld: een tuin in de herfst met bloeiende asters en een houten bank met een sjaal

Na de overgang: langer opwarmen, net zo genieten

In en na de overgang kunt u nog net zo opgewonden raken als vroeger. Het duurt alleen vaak langer, ook voordat uw vagina vochtig wordt, en een orgasme kan minder fel voelen. De Franse gynaecoloog Sylvain Mimoun legt uit dat uw lichaam daar drie dingen voor nodig heeft: zenuwen, bloed en hormonen. Na de overgang zijn er minder hormonen, dus heeft het meer tijd nodig. Met een speeltje kan het dan best lukken, zegt hij, zolang u zich niet gek maakt met de gedachte dat het moet komen. Dan kan het juist blokkeren.

Slechter hoeft het ook niet te worden. Van vrouwen tussen de veertig en de vijfenzestig vonden er meer dat hun orgasme de laatste tien jaar beter was geworden dan slechter, en de meesten merkten geen verschil. Wel vond een groter deel het moeilijker worden om klaar te komen dan makkelijker, al merkte ook daar ongeveer de helft niets. Italiaanse gynaecologen schrijven in hun aanbevelingen bij een droge vagina na de overgang zelfs dat regelmatig opgewonden raken een plus kan zijn, met of zonder partner: de vagina krijgt er meer bloed en meer vocht door (bron).

Droogte maakt het minder fijn, dus houd een glijmiddel dat bij de overgang past bij de hand, zoals Hydra+, ons eigen glijmiddel op waterbasis. Is uw vagina ook overdag droog of jeukt het, dan kan dat door de overgang komen. Een crème voor elke dag zoals JO Renew of een gel zonder hormonen van de drogist kan dan helpen; is dat niet genoeg, dan kan uw huisarts een middel met hormonen voorschrijven.

Helpt het ook tegen overgangsklachten?

Daniela Ullrich, die met de gouden vibrator, maakte er een hele aflevering van haar podcast over: wat masturberen kan doen voor slaap en stemming. Bijna een op de vijf vrouwen in of na de overgang merkte dat het haar klachten verlichtte, vooral de stemming en de slaap (bron). De meesten merkten er niets van. Dat onderzoek werd overigens betaald door een vibratormerk; dat zeggen we er eerlijk bij.

De vrouwen zelf zeggen het mooier. ‘Het ontspant me zo dat ik kan slapen, en het lijkt te helpen tegen hoofdpijn,’ schreef er een. Een ander: ‘Ik voel me er beter door, en levend. Niet te oud om van seks te genieten.’ En de droogste van allemaal: ‘Masturberen heeft geen effect gehad op mijn overgangsklachten. Andersom wel: de overgang heeft zeker effect gehad op mijn masturberen.’

Merkt u er niets van tegen uw klachten, dan blijft het nog altijd fijn. Daar hoeft geen reden bij.

Alleen, en samen

Woont u alleen, na een scheiding, na het overlijden van uw partner of omdat u dat zo wilt, dan is masturberen uw seksleven. En dat mag een fijn seksleven zijn.

Heeft u wel een partner, dan is het net zo normaal: het maakt niet uit of u een relatie heeft of niet. Het kan er zelfs iets aan toevoegen. Laat uw partner eens meekijken of meevoelen, zodat hij of zij uw lekkere plekjes leert kennen. En samen naast elkaar masturberen is een heerlijke manier van vrijen, ook als vrijen met penetratie lastiger is geworden. Vindt u het moeilijk om erover te beginnen, dan helpen onze tips om over seks te praten.

Probleemoplosser: wat als het niet lukt?

Kies wat er bij u speelt, en u krijgt een paar dingen om te proberen.

Kies hierboven; het advies verschijnt hier.

Wat u kiest, blijft op uw eigen scherm.

Toegift van de Keizerin

Maak eens een afspraakje met uzelf. Echt in de agenda, met een tijd erbij, net als bij de kapper. Laat het bad vollopen, steek een kaarsje aan en leg een zachte handdoek klaar. Niemand hoeft te weten wat u gaat doen, en u hoeft niets te bereiken.

En lukt het die avond niet, dan heeft u in elk geval heerlijk in bad gelegen. Gun het uzelf maar.

Veelgestelde vragen

Wat zijn goede tips om te masturberen als vrouw?

Neem er de tijd voor en begin niet meteen bij de clitoris. Probeer rondjes, langs de zijkant of de vlakke hand, en verander niets meer zodra het goed voelt. Een speeltje met een breed kopje, zoals de Mimi, kan helpen.

Zijn orgasmes tijdens de overgang gezond?

Ja, daar is niets ongezonds aan. U kunt in en na de overgang nog net zo opgewonden raken als vroeger, het duurt alleen vaak langer. Regelmatig opgewonden raken kan zelfs een plus zijn, omdat de vagina er meer bloed en vocht door krijgt. Doet het pijn, of komt er bloed mee terwijl u al een jaar niet meer ongesteld bent, ga dan naar uw huisarts.

Wat is wederzijdse masturbatie?

Dat is masturberen met z'n tweeën: u bevredigt uzelf terwijl uw partner hetzelfde doet, naast elkaar of tegenover elkaar. Zo ziet de ander wat u lekker vindt, en u ziet het andersom. Het kan ook fijn zijn als vrijen met penetratie lastig is geworden.

Welk glijmiddel gebruikt u bij het masturberen?

Een glijmiddel op waterbasis past altijd, ook bij speeltjes van siliconen; Hydra+ is er een van. Een glijmiddel op siliconenbasis blijft langer glad, maar tast een speeltje van siliconen aan. Massageolie is heerlijk om uw lichaam mee in te smeren; komt er een partner met een condoom bij, kies dan geen olie, want olie en latex gaan niet samen.

Is masturberen gezond, en kan het te vaak?

Masturberen is niet schadelijk, ook niet als u het vaak doet. Wie het heel hard of heel vaak doet, kan wel irritatie krijgen of verkrampte bekkenbodemspieren. Dat kan geen kwaad, al is het vervelend. Doe het dan wat rustiger aan en neem meer tijd.

Bronnen en verantwoording

Algemene informatie, geen medisch advies. Ervaringen van vrouwen komen uit openbare bronnen en onderzoek, in eigen woorden of vertaald; productinformatie komt van onze eigen productpagina's.

  1. Thuisarts (NHG). ‘Ik wil meer weten over seks met jezelf (vrouw).’ bekijk bron
  2. Thuisarts (NHG). Ik wil meer weten over de vagina, clitoris en seks. bekijk bron
  3. Thuisarts (NHG). Ik wil weten hoe seks kan veranderen als ik ouder word. bekijk bron
  4. Thuisarts (NHG). Ik heb jeuk en een droge vagina door de overgang. bekijk bron
  5. Thuisarts (NHG). Er komt bloed uit mijn vagina en ik ben al meer dan 1 jaar niet ongesteld. bekijk bron
  6. Rutgers, seksualiteit.nl. Masturberen. bekijk bron
  7. Rutgers, seksualiteit.nl. Kijken en voelen van de vagina (oefening). bekijk bron
  8. Godinez, E. (2026). Vrouwen zijn massaal fan van de masturbatietechniek wrapping: wat houdt het in? LINDA. bekijk bron
  9. Murina, F., Di Carlo, C., Cagnacci, A. e.a. (2026). Recommendations for the Diagnosis and Treatment of Genitourinary Syndrome of Menopause from the Italian Society of Menopause (SIM) and SIGiTE. Healthcare, 14(19), 3205. bekijk bron
  10. Graham, C.A., Ferrall, L. en Lehmiller, J.J. (2025). Masturbation frequency and experiences among US women aged 40-65 years. Menopause, 32(10), 903-912. bekijk bron
  11. Lehmiller, J.J., Graham, C.A., Ferrall, L., Mendelson, E.A. en Prine, M.S. (2026). The role of masturbation in relieving symptoms associated with menopause. Menopause, 33(4), 384-394. bekijk bron
  12. Herbenick, D., Reece, M., Sanders, S. e.a. (2009). Prevalence and characteristics of vibrator use by women in the United States. The Journal of Sexual Medicine, 6(7), 1857-1866. bekijk bron
  13. MENOMIO, Der Podcast für glückliche Wechseljahre (Daniela Ullrich). 147 Selbstbefriedigung in den Wechseljahren: Was sie für Schlaf und Stimmung tun kann. YouTube, 2026. bekijk bron
  14. Allo Docteurs, met dr. Sylvain Mimoun. À 60 ans, est-il normal d'avoir des difficultés à atteindre l'orgasme clitoridien ? bekijk bron
  15. SVT Nyheter (2015). Nu klittrar svenska kvinnor. bekijk bron

Laatst bijgewerkt op 23 oktober 2026.

Reactie plaatsen

Let op: opmerkingen moeten worden goedgekeurd voordat ze worden gepubliceerd.